ארועים ותערוכות

תערוכה ופרפורמנס מאת קבוצת המבחנה – האמניות אלינור סאם ומיכל רוט | אוצרת: טלי קיים

'בית הנסן' בירושלים מחדש את ימיו כקדם עם פרויקט טיפולי-יוצר; בית מרקחת לילי. במסגרת הפרויקט, תוסב הגלריה בקומת הכניסה לכדי בית מרקחת אלכימי.

האלכימיה היא הפרוטו מדע שקדם לכימיה המוכרת לנו כיום ולרפואה המערבית הקונבנציונלית. מטרתם העיקרית של האלכימאים הראשונים הייתה לגלות כיצד ניתן להמיר מתכות פשוטות לזהב טהור וכיצד לייצר סם אשר יעניק חיי נצח.  

שלא כמו המדע והרפואה שנתפסים מבחינת ההיסטוריה הפאטריארכלית כמובלים על ידי גברים- האם המייסדת והממציאה הגדולה של האלכימיה היא אישה בשם מרים היהודיה שחיה ופעלה באלכסנדריה ככל הנראה מתישהו בין המאה הראשונה והשלישית לספירה. מרים, המכונה בחלק מהכתבים "בתו של אפלטון", הובילה את האלכימאים אל שיטת טיפול שנועדה לאזן את הגוף דרך הגדרת קשר בין יסודות הקיימים בתוכו וחומרים ארציים המצויים באדמה.

'בית מרקחת לילי' הוא פרויקט שממשיך את דרכה של מרים, נשען על המצאותיה, מציג פרקים בחייה ומאפשר לצופות וצופים להכיר אותה ואת עקרונות האלכימיה שצמחה מגילוייה בגופם שלהם. את הפרויקט יצרו ויזמו חברות קבוצת 'המבחנה', האמניות אלינור סאם ומיכל רוט והאוצרת טלי קיים, החוקרות את הקשר בין הגיליון הרפואי ותיק העבודות האמנותי.

'בית מרקחת לילי' הועלה לראשונה במסגרת פסטיבל Sabra בקוריטיבה ברזיל וכעת פותח את שעריו בבית הנסן בירושלים מתוך דיאלוג מלא עם ההיסטוריה של בית החולים, היסטוריה של טיפול, חקר וגילוי.

הקהל הרחב מוזמן לקבל אבחון וטיפול מהאמניות כדי לאזן את הגוף ואת הנפש.

פרט לערב הפתיחה, הרוקחות יקבלו קהל בימי רביעי בין השעות 20:00 – 23:00:

  • 3/4
  • 10/4
  • 17/4

*בשאר הימים, בית המרקחת יתפקד כתערוכה המציגה את תוצרי הטיפולים שניתנו *