ארועים ותערוכות

מֶשָלְיָה (المشالية, meshalya), היא יצירת מבוא אינסטרומנטלית לתזמורת המנגנת בסגנון אנדלוסי מרוקאי, שמקורה בספרד של המאה ה-9; זו נעימת פתיחה המנוגנת בחופשיות ללא מקצב. משליה היא רגע כיוון הכלים, השלב הראשוני והיסודי בתהליך ביצוע היצירה; היא תמצית המוטיבים המלודיים של הפרק המוזיקלי המדוד שעתיד להתנגן. המשליה נשמעת כאלתור, אך למעשה היא כתובה ובעלת מתווה ברור. היא מניחה את היסודות, מציגה את מנעד הצלילים האפשרי וקובעת את החוקיות המלודית של הפרק המוזיקלי שיבוא אחריה. 

 

העבודות בתערוכה, כמכלול אודיו-ויזואלי, מתחקות אחר המשליה, אחר הכלים המבקשים להגיע לאיזון השיח ביניהם. המושג "משליה" עובר משפת המוזיקה האנדלוסית למנעד של תחומי מדיה בשדה האמנות. תנועת היד של הנגנים מקבלת משמעות ויזואלית כסימן, דימוי או צורה: סאונד מיתרגם לחומר, מיתרגם לקו, מיתרגם למילה. 

 

התערוכה נאצרה במסגרת פרויקט גמר בתכנית לתואר מוסמך במדיניות ותאוריה של האמנויות, בצלאל. האוצרות הקולקטיבית מייצגת שיתוף פעולה ארוך טווח של קבוצת למידה. התערוכה מאגדת נקודות מבט אוצרותיות מגוונות, ומשמרת קולות אינדיווידואליים שנולדו מתוך קשר אישי של כל אחת ואחד מן האוצרים.ות עם האמנים.ות. 

אמנים.ות משתתפים.ות:

נטלי אילון, מאיה דוניץ, אורי וויינשטיין, דור זליכה לוי, רחמה חמזה, שחר יהלום, נבט יצחק, טליה ישראלי, מרים כבסה, אלה ליטביץ, כרם נאטור, ליאת סגל, חנה סהר, שרון פוליאקין, נועה צדקה, שאול קוהן, יפית ראובני + דאפי ספונר

 

אוצרים.ות:

מיכל אפרת פרנבך, עינת גבאי לוי, מילאת הלפרין יניב, אביטל והב פוקס, הילי וורטמן מויאל, זהר ריבלין, דורית עוז, יעל פיינה, אליאור פרייס מנחם, דוד פרנקו