ארועים ותערוכות

בתים מבפנים הוא אירוע ארכיטקטורה המתקיים בעיר אחת לשנה.
אירועי בתים מבפנים מתקיימים בהשראת ה- Open House Worldwide, פסטיבלי אדריכלות המתקיימים בערים רבות בעולם: לונדון, ניו יורק, ברצלונה, מלבורן, רומא, דבלין ועוד. כמדי שנה, בית הנסן לוקח חלק משמעותי כחלק מסיורים בנושא שימור.

 

ההשתתפות בסיורים היא ללא עלות ואינה כרוכה בהרשמה מראש.

 

מבית מצורעים לבית יוצרים

חמישי 04.04.2024 | 11:00, 12:00
שישי 05.04.2024 | 11:00

 

בית פתוח וסיורים בבית הנסן ששימש כבית מחסה למצורעים, ולאחר מכן – כמרפאת חוץ לטיפול במחלת הנסן. המתחם היה סגור למבקרים ואפוף מסתורין עד שנת 2000, עם עזיבתו של אחרון המטופלים. לאחר תקופה של עבודות שיפוץ ושימור נפתח הבית ב־2013 ומשמש כמרכז תרבות לעיצוב מדיה וטכנולוגיה וכמקום משכנם של דיירים יוצרים וגופי תרבות.

במהלך ימי בתים מבפנים אפשר יהיה לבקר במתחם, בתערוכות המתחלפות ובתערוכה ההיסטורית המגוללת את סיפורו של בית המחסה למצורעים מאז הקמתו בסוף המאה ה־19 עד היום.

על קירות החלל נפרס ציר זמן המתווה את השינויים הרבים שחלו במתחם במהלך יותר ממאה שנה בתחומי הרפואה, החברה והתרבות. בתערוכה מוצגים רהיטים מקוריים של בית המחסה, חפצים אישיים של מטופלים ופריטים רפואיים שנותרו במתחם לאחר סגירתו של בית המחסה.

 

ההוספיס בהנסן

שישי 12.04.204 | 10:00, 11:30

 

סיור עם אדריכל השימור משה שפירא האחראי על שיפוץ ושימור מבנה ההוספיס וגשרי הברזל המובילים אליו. הסיור יתמקד בעקרונות התכנון של בתי חולים בירושלים במאה ה־19 וידגים כיצד הם באים לידי ביטוי בהנסן, שנבנה במקור כבית חולים למצורעים. בין היתר תומחש השפעת כיוון הרוח המערבית הנושבת בירושלים רוב הזמן על מקומותיהן של הפונקציות השונות של בית החולים (בצד המזרחי של המבנה נמצאים החללים המזוהמים ביותר כדי שלא להדביק את החולים), ויוצגו הרעיון של מגדלי שירותים דו קומתיים ושיטות הניקוז שיושמו בחדרים כדי לאפשר "שטיפה בהצפה".

בסיור יוצגו גם עבודות השיקום והשימור שבוצעו במסגרת הפרויקט וכללו הטמעה של מערכות במבנים, התקנת חלונות חדשים, החלפת גג ועוד.

 

במועד הסיור יתקיים יריד 'פרימוורה' במבנה הראשי בבית הנסן.