ארועים ותערוכות

התרבות העכשווית בנויה שכבות ידע חומרי ורעיוני מצטבר של אלפי שנים. אובייקטים ותפיסות שנשתמרו לאורך ההיסטוריה, בונים את הנרטיב של המין האנושי. תהליך השימור עשוי לקרות באופן מקרי, בו החזק והמתאים שורד במרוצת הדורות, או באופן יזום, אשר מטרתו לשמר כוחות שולטים ולעצב נרטיב מסוים. אילו מנגנונים פועלים בזירת השימור ומה מניע אותם? איזה נרטיב היה נוצר אם מה שהושמט היה נשמר? מי עומד על המשמר? מה תפקידו של הזמן בתהליכי שימור? ומה אני רוצה שיישאר אחריי?
"על המשמר" עוסקת במושג 'שימור' ובמנגנוני הכח השולטים בשימור תרבות. במבנה אשר נפתח לראשונה לקהל בבית הנסן, יוצרים בוגרי בצלאל יציגו עבודות אמנות ועיצוב החושפות מנגנוני שימור בתרבות, מתבוננות בתהליכי שימור של יופי ונעורים, מתעמתות עם 'אנשי המשמר' ושואלות מה היה קורה לו התבצעו חילופי משמרות. העבודות אינן מפחדות לגעת בנקודות רגישות ולדון בתרבות שהתגבשה בעבר, מתקיימת בהווה ולהציע אלטרנטיבה לגבי העתיד. כך, הן מאתגרות ואף סותרות את הנרטיב המוכר.

צוות האוצרות/ים: מיכל אביתר, גיא און, עדי אוריאן, אורלי כהן-אלורו, ליה ברוס, ענת גולן, עמרי פישר, ענבר פרים, אביגיל רוביני, עפר רותם והילה שמיר. במסגרת קורס אוצרות בהנחיית מיה דבש ומעיין פוס, מסלול 'אודות עיצוב', התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי, בצלאל.

מציגים: אורן ארבל ונעם טבנקין ארבל, שלומית באומן, שירלי בר אמוץ, גיא בלנדר ויונתן הדרי, כרמי דרור, יהונתן הופ, ראובן זהבי, איריס זהר, קלודט זורע, קרן זלץ, מאיה ז"ק, רמי טריף, יאיר לוי, ערן לדרמן, ימית ניומן, ניל ננר, רונן סימן טוב, סשה סרבר, דוד עדיקא, ערן ענבר,חיים פרנס, טל פרנקל אלרואי, ערבה רבינוביץ', גלית שבו, מעין שחר, איה שיין, דלית שלום.