ארועים ותערוכות

רוחות מיצב סאונד חדש מאת היוצר הבינתחומי דניאל קיצ׳לס.

 

בתערוכה מציג קיצ׳לס עבודת סאונד מקורית שיצר עבור גלריית הסאונד ״בית התה״, בשם "רוחות". בחלל הגלריה, בקתדרלה דמיונית עומדים ארבעה גברים, יצחק רבין ושלושה זמרים. ביחד הם מבצעים טקס, מסע מוזיקלי-טקסטואלי, המבוסס על ראיון באנגלית שנתן רבין בשנת 1994 שנה לפני הירצחו. 

 

קולו של רבין מהדהד בחלל כרוח רפאים אשר חוזרת להשמיע את קולה לאחר כמעט שלושים שנה,  ופוגשת את החברה הישראלית בהווה. אל קולו של רבין שוזר קיצ׳לס קולות של מקהלת גברים, המשמשת מסגרת מוזיקלית, דרמטורגית ומוסרית למונולוגים שלו.

 

בשמונה פרקים מוזיקלים מלווה המקהלה את רוחו של רבין בשמונה היבטים שונים הנוגעים בבסיס הקיום, הקונפליקט והשבר של החברה הישראלית. אמנם תהליך העבודה התחיל כשנה לפני תאריך הפתיחה המקורי (26.10), לאחר ה7.10 היא מקבלת הדהוד נוסף אל תוך המציאות אשר השתנתה באופן דרמטי.

 

עבודה זו ממשיכה את עבודתיו האחרונות של קיצ׳לס אשר חוקרות ומעלות באוב דימויים ודמויות אשר עומדות בבסיס האתוס הציוני הקנוני. בעבודה זו קיצ׳לס רותם את המיומנות המוזיקלית והאולפנית שלו עם המבט האמנותי ומייצר יצירה מוזיקלית ואמנותית ייחודית. 

 

דניאל קיצ׳לס הוא יוצר בינתחומי המשלב בעבודותיו וידיאו, סאונד, פעולה ומוזיקה. עבודותיו כוללות תהליכים של פירוק וניתוח דימויים, פעולות תלויות מקום והלחנה, ובוחנות יחסים בין סאונד, מקום ופעולה. עבודותיו הוצגו בתערוכות מקומיות ובינלאומיות ונמצאות באוספים שונים. כמוזיקאי כותב, מלחין ומבצע, הוציא לאור אלבומי סולו וכן במסגרת ההרכב 'יאפים עם ג'יפים' והופיע עם חומרים מקוריים ברחבי ישראל. כמו כן, הלחין פסי קול לעבודות במה וקולנוע. בתחילת דצמבר הקרוב יוציא לאור את 'בעל עגלה', אלבום סולו שני. 

בית התה

 

מבנה בית התה הועבר אל בית הנסן בתחילת שנת 2021 מחצר וילה שרובר, שהייתה אחד הסמלים של שכונת טלביה היוקרתית. לאחר שעיריית ירושלים אישרה את התחדשות וילה שרובר, הועתק בית התה, כחלק מהאלמנטים שנבחרו לשימור, אל הגינה הצפונית של בית הנסן והפך לחלק מהמרחב הציבורי שבשטחו.  

 

גלריית בית התה היא מרחב אמנותי ייחודי בנוף התרבות הישראלי בכך שמוצגות בה באופן בלעדי עבודות הקשורות למדיום הסאונד בלבד. הגלרייה משמשת כמרחב הצגה והאזנה לעבודות סאונד ארט, קומפוזיציה ומוזיקה ניסיונית ואירחה במהלך השנתיים האחרונות מלחינים ומלחינות, אמנים ואמניות סאונד מקומיים ובינלאומיים. 

 

דניאל קיצ׳לס, "רוחות"

אוצרות: אמיר בולצמן 

נעילה: 28.2.24

ייעוץ מוזיקלי: לילה מזל יינישן

מקהלה: אריאל לייקין, גדעון לוי, דניאל קיצ׳לס

מיקס: אמיר בולצמן, דניאל קיצ׳לס, אורי קדישאי

ניהול אמנותי גלריית בית התה: מרכז לאמנות ומחקר מעמותה בשיתוף עם בית הנסן.

 

שעות פעילות גלריית בית התה:

ב׳-ה׳ 10:00 – 20:00
ו׳ 10:00 – 14:00