ארועים ותערוכות

המונח השוואת ריכוזים לקוח ממדעי הטבע ומתאר תופעה של תנועה עצמית מתמדת ואקראית של חומרים מבודדים. הם נודדים מריכוז גבוה של חלקיקים לריכוז נמוך, או מצד אחד של קרום חדיר לצדו השני, עד לפיזור אחיד כמצב סופי, שהוא שוויון הריכוזים.

בהשאלה, משמש המונח לתיאור תנועה עצמית בין אינדיבידואלים בקבוצה. הכוונה היא לתהליך נדידה הדרגתי של השפעה ולמידה, שנוצר כתוצאה מקשר הדוק מתמשך ביניהם, בשאיפה לקיים מצב של שוויון ריכוזים. תהליך שכזה בא לידי ביטוי בתכנית הרזידנסי שהתקיימה במרכז מעמותה בין פברואר לאוגוסט 2021 (עם תום הסגרים), בה קבוצה הטרגונית של יוצרים.ות מתחומי אמנות שונים התקבצה יחד במסגרת של סטודיו קבוצתי במטרה לחקור נושא משותף: "הפרפורמטיביות של המרחב". הסטודיו הקבוצתי התקיים לאורך פרקי זמן קבועים, כאשר על מצע של ארוחות בוקר משותפות וסיורים רגליים שהובילו חברי.ות הקבוצה ברחבי ירושלים, התפתח שיח על תהליכי עבודה ופרקטיקה, תוך חשיפה של נקודות מבט שונות ביחס לפרפורמנס , מרחב ציבורי ויחסי הגומלין ביניהם. השוואת ריכוזים מתייחסת לשוני בין חברי.ות הקבוצה ולנקודת מפגש דימיונית ביניהן.

הסיורים השונים משקפים מסלולי הליכה פיזיים ותודעתיים, חוויות עירוניות אישיות, יומיומיות, מעין סיורים אלטרנטיביים בירושלים, שמאתגרים דרכים ומסלולי שיטוט בעיר, חושפים תנועות ופרשנויות של המרחב העירוני המוכר ומציפים על פני השטח שכבות הסמויות מעיני הרציונל והסדר העירוניים. בעוד שהסיורים מבוססים על טמפורליות ותנועה, מבקשת התערוכה להנכיח את הערכים הללו במרחב פיזי קבוע, ואת השיח המשתף. העבודות בתערוכה מציגות פרשנויות שונות של חברי.ות הקבוצה לפרפורמטיביות של המרחב ולמושג הנזיל של ציבוריות בימים מאתגרים אלו, תוך בחינת הגבולות בין פרטי לציבורי, תנועה ושהייה, יחיד, קבוצה וממסד, על הפרדוקס הטמון בין ביטוי עצמי לשייכות קולקטיבית.

מרחב התערוכה מאפשר להכניס את החוץ פנימה בכך שהוא מארח ביטויים פלסטיים המהדהדים שוטטות וסיור, בדמות נוכחות משותפת של פרגמנטים חומריים, צורניים וצליליים שהובאו משכבות שונות של העיר. העבודות מותאמות לאתר, בין אם בחוץ או בפנים, מצטלבות, מתנגשות, ובעיקר מדגישות נוכחות מקבילה של חוויות שונות בחלל משותף.

משתתפים: הדס דוכן, אגוסטין חאיס, רות חוף, דפנה טלמון, דן רוברט להיאני, אבנר פינצ'ובר, חוֹלֶקֶט ~ אוּרי קָרין
אוצרות: עירית כרמון פופר

* במהלך התערוכה יתקיימו סיורים ופעולות שונות – פרטים יפורסמו באתר ובדף הפייסבוק של מעמותה

נעילה: 15.12.21

שעות פתיחה: שלישי -חמישי 14:00-19:00

שישי: 10:00- 14:00

 

איוונט פייסבוק