ארועים ותערוכות

"Resting Bitch" היא תערוכת יחיד של שרון בלבן, אחת הדמויות המרכזיות באמנות הווידיאו העכשווית בישראל. במיצב וידיאו מרובה מסכים, שנפרש על שתי קומות בבית הנסן, בלבן עוסקת בפירוק הגוף ובבחינתו מחדש ביחס לסביבה שבה הוא מתקיים. התערוכה היא תוצר של שיטוט במרחב הביתי – שיטוט שיש בו התבוננות אך גם פעולה מכווונת, ודרכו מזהה בלבן חוויה דומסטית מודחקת, חייתית וחושנית מצד אחד ואבסורדית ומלאת הומור מצד שני.

שם התערוכה, המבוסס על אחת מהעבודות המרכזיות בה, מתייחס למונח בוטה שמשמעותו המילולית היא "כלבה במנוחה", והיא ממשיכה עיסוק מרכזי של בלבן בהוויה חייתית ומינית במגבלות של תרבות. בלבן מייצרת חוויה של צפייה מתעתעת: העבודות מרשימות ומונומנטליות ובו בזמן חושפות את החומרים הפשוטים והזולים ששימשו ליצירתן. הדימויים שלה מערערים את המוסכמות דרך שימוש אירוני הן בשפה והן בחומרים.

התערוכה בנויה כמיצב, לקסיקון וידיאו, שפורם ובונה את הגוף בסביבה הדומסטית. בלבן כ״משוטטת ביתית״ פטישיסטית, נצמדת ומזיזה, שופכת ומנענעת, רוטטת ובוחנת את המתח שבין הגוף הנשי הנוזל והפולט חיים ובין היומיום המאורגן כפס ייצור ביתי. התערוכה מחולקת למיצב של מעלה ומיצב של מטה: בחללי גלריית בית הנסן תצוגה מוזיאלית באופייה של ארבע עבודות וידיאו, ובחלל התחתון (המרתף) מערך אדריכלי מבוכי שמזמין את הצופה ללכת לאיבוד.

תערוכת היחיד הראשונה של בלבן בארץ לאחר עשור (והגדולה שלה עד כה) פורשת את עולמה של יוצרת ייחודית אשר עובדת במיומנות עם הדימוי הנע. התערוכה מסמנת המשך של שיתוף פעולה ודיאלוג ארוך שנים בין בלבן לקבוצת סלה-מנקה ומרכז מעמותה.

שרון בלבן היא אמנית וידיאו ילידת 1971. חיה ועובדת בירושלים. מרצה בכירה בבצלאל. בעשר השנים האחרונות כיהנה כראש מסלול הווידיאו במחלקה לאמנויות המסך. מציגה בגלריות ומוזיאונים בארץ ובעולם. בלבן מבקשת לחקור נרטיבים המנסחים זהות דרך בחינה ופירוק של הגוף ביחס למוצרי צריכה ולעיצוב תעשייתי.

 

עיצוב תערוכה: אריאל ערמוני | הפקה: נעמה מוקדי, מרכז לאמנות ומחקר מעמותה |  מנהל טכני: איתן חביב | עיצוב גרפי: יואב פרי ודן עוזרי.

התערוכה התאפשרה הודות לתמיכתם הנדיבה של קרן אוסטרובסקי, צילי צ׳רני מגלריית ZAZ ניו יורק, מפעל הפיס, עיריית ירושלים, מנהל התרבות וקרן היוצרים והרשות לפיתוח ירושלים.

 

שעות פתיחה:
שני עד חמישי 18:00-10:00 | שישי 14:00-10:00 | שבת 16:00-10:00

 

ביקורות וכתבות:

הארץ, ביקורת של אבי פיטשון
פורטפוליו, ראיון של רעות ברנע
The Jerusalem Post, בארי דיוויס
כלכליסט, כתבה של דנה גילרמן