פודקאסט

שיחה עם מיכאלה אורסתיו

בתהליך היצירה אנו מבצעים פעולות שגרתיות שלא תמיד אנו מקדישים להן את תשומת לבנו, כשלרוב התוצר הסופי עומד רק הוא מול עינינו. דווקא על אותן פעולות החוזרות על עצמן, החליטה מיכאלה אורסתיו, בוגרת התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, לשים דגש בפרויקט הגמר שלה ולתת להן את מלוא הפוקוס.

הרעיון לפרויקט הגמר שלה, ״שפה חדשה״, עלה בראשה של אורסתיו במהלך לימודיה: ״אחד הקורסים שלקחתי עסק בשיטות הפעולה בעבודות שלנו, וכחלק מהתרגיל שקבלנו בקורס חשבתי על הפעולות שאני עושה שהן שיטתיות. אני עוסקת בקרמיקה ובעלת סטודיו כבר 10 שנים, ואחת מהפעולות שאני עושה בשיטתיות בסטודיו שלי היא חיתוך השפה של כלי הקרמיקה על מכשיר האוזניים על מנת ליישר את השפה. לקחתי את הפעולה הזאת כדוגמה לשיטתיות, חקרתי אותה לפרטי פרטים וצלמתי את התוצרים שלה״.

שנה מאוחר יותר, החליטה אורסתיו לפתח את הנושא לטובת פרויקט הגמר שלה: ״רציתי להתעמק ולפתח את הנושא של פעולות שגרתיות שלא שמים לב אליהן ולתת לכך פוקוס. הכנסתי מצלמה לסטודיו שלי והתחלתי לחקור כל מיני פעולות שאני עושה כקרמיקאית. במסגרת הפרויקט יצרתי 8 סרטי וידאו שנותנים פוקוס על כל מיני פעולות, ואף פתחתי טכניקה אישית שבה בניתי כלי על האוזניים, חתכתי והרכבתי אותו מחדש. באמצעות שריפה בתנור הדבקתי את החוליות אחת לשנייה, כך שניתן לפרק את הכלי״.

מה למדת מפרוייקט הגמר שלך?
״למדתי שהתוצר הסופי בכל תהליך הוא רק נדבך בתהליך. התהליך הוא העיקר, בעוד שהתוצר הסופי הוא עוד שלב בדרך. רציתי להאיר זרקור ולהתייחס לדברים שאנחנו בדרך כלל לא מתייחסים אליהם, משום שאז עולים דברים וערכים חדשים. הפרויקט הרחיב לי את המחשבה, האופקים, הידע וההסתכלות על הדברים״.

עבודתה של מיכאלה אורסתיו מוצגת בתערוכת ״זוויות״ תערוכת הבוגרים של התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל. תערוכת הבוגרים השנתית מציגה את עבודותיהם של 25 בוגרים משלושה מסלולי ההתמחות. השנה התערוכה תתן הצצה לתהליכי המחקר ומתודות העבודה המאפיינות “מחקר עיצוב”.

במסגרת ערב עיצוב וטכנולוגיה, שיתקיים בחמישי, 18 בינואר בשעה 19:00 בבית הנסן בירושלים, תדבר אורסתיו על פרויקט הגמר שלה יחד עם חמישה בוגרים נוספים.

לפרטים על האירוע

צילום: דור קדמי

פוסטים מומלצים

פסטיבל Play

פסטיבל PLAY שאמור היה להתקיים זו השנה השנייה בבית הנסן במהלך חוה״מ פסח, נולד מתוך הרעיון שהדמיון העשיר של הילדים שלנו הוא בונה המשחקים האולטימטיבי.… קרא עוד

פרימוורה עד הבית

"פרימוורה, אביב באיטלקית, הפך להיות מושג בתרבות דרך ציור מאת סנדרו בוטיצ'לי בן תקופת הרנסאנס. הציור, אשר נוצר בשנת 1482, מציג סצנה מיתולוגית המתארת, על… קרא עוד

דיירי הבית – תכנית התואר השני בעיצוב תעשייתי, בצלאל

"אחד הקולות הכי חזקים שעולים מהמשבר הזה הוא השקט. בהתחלה זה היה שקט של פחד והסתגרות, אחר כך השקט של הפסקת המירוץ של היום-יום, השקט… קרא עוד