פודקאסט

דיירים חדשים בבית הנסן – הכירו את פיקו

הקיץ נושבת רוח רעננה במיוחד במסדרונות בית הנסן. מיזם פיקו קידס, שבשנים האחרונות התארח במסגרת הפאב לאב של בית הנסן, סגר תושבות קבע עם מעבדה טכנולוגית, ומביא לבית הנסן רוחות אנרגיות חדשות של שינוי, יזמות ושיתופיות. שוחחנו עם מידן אלקובי, צלם בוגר בצלאל, על פיקו קידס, על יזמות וייצרנות, ועל תכניות לעתיד.

500px x 386px – דיוור הנסן

 

מה זה פיקו בעצם? ואיפה אתה מוצא את עצמך שם?

"פיקו היא קרן הון סיכון ירושלמית שבסיסה בירושלים ובתל אביב, שתומכת ומממנת קידום של חינוך טכנולוגי. היא פעילה כבר 4 שנים, ואני השתלבתי בה בשנה האחרונה, במטרה לקדם את הצד הטכנולוגי החדשני, מדפסות תלת ממד, חיתוך לייזר ועוד בעולם הילדים והנוער.

בשנה האחרונה עשינו פעילויות לבני נוער כשאנחנו שמים דגש על חשיבה יצירתית, ובאים לתת מסגרת לילדים ונוער שחושבים מחוץ למסגרת".

ומה הקשר לבית הנסן?

בשנים האחרונות פיקו התארחה בבית הנסן במסגרת מעבדת הפאב לאב של המקום. העברנו כאן הרצאות וסדנאות יזמות שונות. במהלך השנים האחרונות הבנו שבשביל לייצר קהילה צעירה סביב הנושא הטכנולוגי אנחנו צריכים מושב קבע נגיש ופתוח לקהל הרחב, ומשם נולד הרעיון של המייקרספייס, חלל יצירה לטכנולוגיות מתקדמות שפתוח לכל הגילאים,  לפיתוח חשיבה צעירה מחוץ לקופסא, בשילוב של אלמנטים מהעולם החדש והישן.

wsi-imageoptim-kids4

מה זאת אומרת?

העיקרון הכי חשוב מעבר לשאיפה שהכל יהיה ברמה הכי טובה זה בעצם שיתוף. אנחנו עובדים רק עם תוכנות קוד פתוח, שזה אומר תוכנות חינמיות ונגישות לכולם, ומי שמתחיל פה פרויקט יכול להמשיך אותו בבית.. המטרה להנגיש את הטכנולוגיה לכולם ובצורה חווייתית ופחות פורמלית. חוץ מיוזמות שונות בהן אנחנו מעודדים חשיבה טכנולוגית יזמית אצל הדור הצעיר באמצעות הכלים הטכנולוגים שברשותנו, ובאמצעות שיתופי פעולה עם גופים נוספים, אנחנו  מעודדים חשיבה מחוץ לקופסא, נותנים דגש מאד גדול לתהליך ורעיון, ומלמדים את הילדים דברים שהם מעבר לטכנולוגיה, כמו עבודה בצוות וחשיבה מול קהל.

ספר לנו עוד קצת על שיתופי הפעולה האלו

אני אתן דוגמא אחת מנצחת. אנחנו עובדים ביחד עם עמותה בשם QUEEN B, עמותה שהקימו סטודנטיות למדעי המחשב מגבעת רם במטרה לעודד נערות בתחום הטכנולוגי. יחד אנחנו לא רק מעודדים בנות ונערות להיפתח אל התחום הזה, שיכול לקדם אותן הן מבחינה יצירתית והן מבחינה מקצועית.

wsi-imageoptim-kids

למה בעצם זה חשוב לדעתכם לחשוף ילדים לעולם הטכנולוגי?

זה חשוב מכמה סיבות, אבל קודם כל הדגש הוא לא על חשיפה, היום כולם חשופים לשינויים טכנולוגיים. ודברים משתנים כל הזמן. דווקא נוער עומד בקצב הרבה יותר טוב בהקשר הזה. הדגש שלנו הוא הוא חברתי. חברתית אנחנו רוצים להפוך את הילדים מצרכן ליצרן, ולעורר אותם למודעות של חשיבה ירוקה.  עד לפני כמה שנים, אם היה לך רעיון, לתת לו צורה היה מאד מסובך. מה שפעם היית צריך לייצר בסין בכמויות ענק, היום אתה יכול לייצר בעזרת טכנולוגיה מתקדמת, שאף הופכת ליותר ויותר נגישה לכן אנחנו מעודדים חשיבה יצרנית ויצירתית במקביל, ובעיקרה התפיסה שיש אפשרות ומקום לרעיונות להתגשם.

אז מה בעצם קורה בבית הנסן?

הגענו לבית הנסן כי חיפשנו מקום עם אווירה יצרנית ופעילה, שיכול להכיל בו ילדים ונוער על כל מורכבותם. הקיץ נקיים מספר סדנאות מעשיות ותיאורטיות לנוער, שהראשונה בהן הוא קרורס צורפות באמצעים מתקדמים. הדגש שלנו כרגע הוא על פעילות לילדים ונוער בגיל תיכון, בדגש על ילדים שהם לפני בחירת מגמה, יש לנו גם תכניות מצטיינים, ובשנת הלימודים  יתקיים קורס העשרה מולטי דיסציפלינרי למדעים וטכנולוגיה.

אתם פתוחים לקהל הרחב?

יש לנו מגוון פעילויות למגוון גילאים ותחומים, ומעבדה פתוחה שכולם מוזמנים לבוא ולפעול בה.  אנחנו המסגרת לכל מי שחושב מחוץ למסגרת.

פוסטים מומלצים

פסטיבל Play

פסטיבל PLAY שאמור היה להתקיים זו השנה השנייה בבית הנסן במהלך חוה״מ פסח, נולד מתוך הרעיון שהדמיון העשיר של הילדים שלנו הוא בונה המשחקים האולטימטיבי.… קרא עוד

פרימוורה עד הבית

"פרימוורה, אביב באיטלקית, הפך להיות מושג בתרבות דרך ציור מאת סנדרו בוטיצ'לי בן תקופת הרנסאנס. הציור, אשר נוצר בשנת 1482, מציג סצנה מיתולוגית המתארת, על… קרא עוד

דיירי הבית – תכנית התואר השני בעיצוב תעשייתי, בצלאל

"אחד הקולות הכי חזקים שעולים מהמשבר הזה הוא השקט. בהתחלה זה היה שקט של פחד והסתגרות, אחר כך השקט של הפסקת המירוץ של היום-יום, השקט… קרא עוד