בלוג

שיחה עם מיכאלה אורסתיו

בתהליך היצירה אנו מבצעים פעולות שגרתיות שלא תמיד אנו מקדישים להן את תשומת לבנו, כשלרוב התוצר הסופי עומד רק הוא מול עינינו. דווקא על אותן פעולות החוזרות על עצמן, החליטה מיכאלה אורסתיו, בוגרת התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, לשים דגש בפרויקט הגמר שלה ולתת להן את מלוא הפוקוס.

הרעיון לפרויקט הגמר שלה, ״שפה חדשה״, עלה בראשה של אורסתיו במהלך לימודיה: ״אחד הקורסים שלקחתי עסק בשיטות הפעולה בעבודות שלנו, וכחלק מהתרגיל שקבלנו בקורס חשבתי על הפעולות שאני עושה שהן שיטתיות. אני עוסקת בקרמיקה ובעלת סטודיו כבר 10 שנים, ואחת מהפעולות שאני עושה בשיטתיות בסטודיו שלי היא חיתוך השפה של כלי הקרמיקה על מכשיר האוזניים על מנת ליישר את השפה. לקחתי את הפעולה הזאת כדוגמה לשיטתיות, חקרתי אותה לפרטי פרטים וצלמתי את התוצרים שלה״.

שנה מאוחר יותר, החליטה אורסתיו לפתח את הנושא לטובת פרויקט הגמר שלה: ״רציתי להתעמק ולפתח את הנושא של פעולות שגרתיות שלא שמים לב אליהן ולתת לכך פוקוס. הכנסתי מצלמה לסטודיו שלי והתחלתי לחקור כל מיני פעולות שאני עושה כקרמיקאית. במסגרת הפרויקט יצרתי 8 סרטי וידאו שנותנים פוקוס על כל מיני פעולות, ואף פתחתי טכניקה אישית שבה בניתי כלי על האוזניים, חתכתי והרכבתי אותו מחדש. באמצעות שריפה בתנור הדבקתי את החוליות אחת לשנייה, כך שניתן לפרק את הכלי״.

מה למדת מפרוייקט הגמר שלך?
״למדתי שהתוצר הסופי בכל תהליך הוא רק נדבך בתהליך. התהליך הוא העיקר, בעוד שהתוצר הסופי הוא עוד שלב בדרך. רציתי להאיר זרקור ולהתייחס לדברים שאנחנו בדרך כלל לא מתייחסים אליהם, משום שאז עולים דברים וערכים חדשים. הפרויקט הרחיב לי את המחשבה, האופקים, הידע וההסתכלות על הדברים״.

עבודתה של מיכאלה אורסתיו מוצגת בתערוכת ״זוויות״ תערוכת הבוגרים של התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל. תערוכת הבוגרים השנתית מציגה את עבודותיהם של 25 בוגרים משלושה מסלולי ההתמחות. השנה התערוכה תתן הצצה לתהליכי המחקר ומתודות העבודה המאפיינות “מחקר עיצוב”.

במסגרת ערב עיצוב וטכנולוגיה, שיתקיים בחמישי, 18 בינואר בשעה 19:00 בבית הנסן בירושלים, תדבר אורסתיו על פרויקט הגמר שלה יחד עם חמישה בוגרים נוספים.

לפרטים על האירוע

צילום: דור קדמי

Recommended posts

שיחה עם פיאמטה מרטגאני

לצד הקליגרפיה, עצי הבונסאי והמנגה, משגשגת לה ביפן אמנות נוספת - האיקבנה. איקבנה ("אִיקֶרוּ" - לסדר, להעניק חיות, "הנַה" - פרח), הינה אמנות סידור פרחים… קרא עוד

שיחה עם יהודית שלוסברג-יוגב

״לא חשתי כאב, אבל ראיתי אור שהיה בהיר מאלף שמשות״ - כך תיאר מדען האטום אנטולי פטרוביץ' בוגורסקי, את הרגע שבו הכניס את ראשו לתוך… קרא עוד

שיחה עם האמן הלל רומן

קשה למצוא מישהו שלא שמע על הביטקוין- המטבע הדיגיטלי שצבר תאוצה בשנה האחרונה. הביטקוין, שהוא מטבע עצמאי לחלוטין בשימוש גלובלי חופשי, מבוסס על מנגנוני קריפטוגרפיה… קרא עוד